Det lackar mot jul och vad passar bättre nu än några dagars ledighet med nära och kära och lite god mat. Kommer du som jag att fira julen i södra Sverige så lär den bli ganska grå så mellan en och annan promenad kanske du hellre tar fram julgodiset och njuter av någon bra bok eller film.
Min rekommendation är att du som inte redan har sett den passar på att titta på dokumentären Livet i nationalparken som fram till nyårsafton går att hitta här på UR Play (ladda ner appen om du kör Chromecast på TV:n) då den gått på Kunskapskanalen.
Du kan hoppa mellan, eller bara se enstaka avsnitt för all bakgrundsfakta förklaras men roligast är att se alla i rätt ordning för serien berättar om människor och natur i nationalparkerna Yorkshire Dales och Lake District och du möter samma personer och platser i flera avsnitt.
Tack vare Brexit klarar jag mig från att gråta av längtan när jag känner igen bergstopparna i Wensleydale där jag själv spenderat mest tid och speciellt i Richard III:s by Middleham där de är i ett avsnitt för att följa ett av byns kända galoppstall. Jag njuter av både detta avsnitt och de som berättar om räddningsaktioner ner i gamla gruvhål samt om Storbritanniens högst belägna pub, den isolerade Tan Hill. Bäst av allt tycker jag dock om att få följa jordbrukarfamiljen på Bleak Hill Farm som berättar hur deras år ser ut med lamningar och annat medan sonen William funderar på om en vardag som jordbrukare är hans framtid.
Serien är gjord av True North som jag inte hittar på YouTube så jag delar UR:s link ovan. När den inte längre fungerar hoppas jag kunna hitta en annan. Serien heter Park Life på engelska men det gör ju även tusen musikfestivaler och annat så jag lovar inget.
Med denna rekommendation önskar jag dig en god jul så ses vi snart igen.
Är nu hemma i Wales efter julfirande i Sverige.
Känns lite Brexittråkigt,tyvärr.
Gott nytt år!
GillaGilla
Gott nytt år! Håller tummarna för att det blir bättre än vi tror.
GillaGilla