Är du en sådan som gillar det udda och lite galna? Som gärna letar efter konstiga sevärdheter när du reser? Då kommer här några tips på knäppheter du kanske inte vill gå miste om. Det är olika muséer i framför allt Nordamerika och Storbritannien som i veckan utmanat varandra att leta fram sina mer bisarra föremål ur samlingarna och visa dem på Twitter under det gemensamma namnet Museum 101. Namnet kommer av tortyrrummet Room 101 i George Orwells 1984 men här visas ingen tortyr utan bara knäppa föremål. Jag har såklart tagit en titt på några av de brittiska bidragen för vi vet ju att britterna redan utan detta är experter på quirky.
Roald Dahl Museum i Great Missenden inte så långt från High Wycombe överraskar med att inte bara berätta historien om Kalle och chokladfabriken och andra verk av Dahl. Det ställer också ut en hel del av de märkliga föremål författaren samlade på sig i sitt äventyrliga liv men också delar av honom själv! I hans skrivarstuga kan du uppleva inte bara hans påhittighet utan också se hans höftben som han sparade på skrivbordet efter att ha bytt ut det och där står också en burk benflisor från hans ryggradsoperation.
Universitetet i Reading driver The Cole Museum of Zoology (öppet terminstider). Där kan den som är intresserad bland annat se en bevarad hästmage angripen av fluglarver. Visst låter det mysigt? Det går faktisk att se en fjällig fot med klor som drabbats av kvalster också. Är man inte så sugen på sådant så lockar muséet med massor av mer normalt att fascineras av också. Fossiler, skallbenet av en tasmansk djävul och annat du kan se bilder av på deras Twitter.
Visst vill ni se hur en vals trumhinna ser ut när man målat en pirat på den? För att ert liv ska bli fulländat ger jag er bilden från Dundee nedan. Vem tusan målar trumhinnepirater? Masker och dockor är överhuvudtaget populära i utmaningen men i Hull har muséet plockat undan dockorna med grönsakstema för att inte skrämma slag på besökarna.
Kanske minns ni mitt inlägg Glöm katter på Facebook. Fler konstigt eller bara väldigt dåligt uppstoppade djur finns lite varstans. Jag rekommenderar att ni går in på Museum 101 på Twitter och tar en titt på Museum of Londons katt Oliver med sina huggtänder eller den skrattande hjorten från Devon för det är dessutom galet roligt att läsa muséernas tweets till varandra om vad som egentligen är värst.
Haha Vilka grejer 😉
GillaGilla
Ja visst är de galna och då har jag bara fått med en bråkdel av allt som visats.
GillaGilla
Roald Dahls museum lockar faktiskt, resten tror jag att jag kan vara utan 😉
GillaGilla
Hihi, ja det kan jag förstå. Jag är ändå lite nyfiken på det där muséet i Reading också med sina fossiler.
GillaGilla