Har du hört talas om Little Moreton Hall i Cheshire i nordvästra England eller kanske till och med varit där? Påbörjat 1504 och färdigt runt 1610 är det ett fantastiskt hus från Tudortiden och ett av alla vackra hus på min lista över arkitektoniska pärlor kvar att se. Det fantastiska huset ägs idag av National Trust och det är om denna organisation kvällens inlägg handlar för jag har hittat en fin liten film att dela med er.
National Trust är säkert bekant för alla er som redan varit i Storbritannien för de äger och driver en stor mängd historiska- och natursevärdheter överallt utom i Skottland som har sin egen organisation. Det fullständiga namnet är National Trust for Places of Historic Interest or Natural Beauty och denna kända fond drogs igång 1895 när det vurmades mycket för nationella arv i Europa. Det brittiska arvet skyddas inte av staten som i många andra länder (därav ibland ganska höga entréavgifter) utan folket fick ta saken i egna händer och grunda National Trust vilket berättas i filmen. Idag kan du själv bli medlem och tänker du spendera flera veckor bland sevärdheter i Storbritannien så kan det faktiskt vara värt att överväga för då får du entré till en massa fint för dina sextio pund om året – inte minst fyra världsarv. Ta nu en titt på filmen som visar inte bara flera av dessa sevärdheter utan också svunna tiders brittiska kulturlandskap. Engelskan från 40-talet är musik för öronen men här och där med ordval som påminner om att man nyligen varit i krig. Om du inte vill till romantiska Westmorland efter att ha sett det här så vet jag inte vad som krävs.
En njutning för öga och öra..
Kom osökt att tänka på fem-böckerna när jag såg de tältande scouterna som hämtade vatten.. författaren Enid Blyton var tydligen en väldigt komplicerad och inte speciellt trevlig person om man ska tro den film om henne som jag såg för ett par år sedan..
GillaGilla
Ja jag har också hört det om Blyton. Mig har böckerna aldrig lockat av någon anledning.
GillaGilla